Drugi del bloga o Mehiki bo posvečen znamenitostim in krajem, ki sva jih obiskala. Mehika je res raznolika dežela in zagotovo se bova še vrnila. V 19. dneh sva uspela obiskati 7 različnih destinacij in čisto vsako imava v prav posebnem spominu. Nekaj pa so le imele skupnega – prijazne domačine, dobro hrano, čudovito naravo in nepozabna doživetja.

Isla Mujeres – Otok žensk
Najina prva destinacija po pristanku v Cancun je bila Isla Mujeres – otok žensk. Mali otoček se nahaja tik ob obali mehiškega polotoka Yucatan in leži nasproti Cancuna. Isla Mujeres, ki se nahaja na mezoameriškem koralnem grebenu (drugem najdaljšem sistemu koralnega grebena na svetu), je na popolnem mestu za turkizne karibske vode, bele peščene plaže ter vrhunsko potapljanje in snorklanje. Maji so ga častili kot sveti kraj, domačini in turisti pa ga slavijo še naprej. Zgodovina otoka sega 1500 let nazaj, ko je bil svetišče majevske boginje Ixchel, znane kot boginje lune, sreče, medicine in plodnosti.
Isla Mujeres je odlična izbira za dan ali dva, kjer se boste popolnoma sprostili in uživali. Za raziskovanje otoka pa priporočava najem golf avta s katerim bo raziskovanje prava pustolovščina.

Puerto Morelos
Puerto Morelos je znan kot mirno obalno mesto in očarljiva ribiška vasica. Ko se boste peljali po cesti v mesto vam bo zagotovo vzela pozornost tabla z opozorilom nevarnost krokodilov. Na levi in desni strani ceste ob pločniku se nahaja močvirje, kjer domujejo krokodili. Malo te stisne, ko hodiš po pločniku ali čakaš na avtobus, ker nimaš kam zbežati v primeru, ko iz grmovja sem pa tja prileze kak krokodil.
Če iščete varen, miren in sproščen oddih na plaži je Puerto Morelos popolna destinacija
Če iščete varen, miren in sproščen oddih na plaži, kot alternativo turističnim mestom ob plaži Playa del Carmen in Cancun-u, je Puerto Morelos popolna destinacija. Najbolj znana znamenitost mesta je »El Faro Inclinado« (nagnjeni svetilnik) obalni svetilnik, ki ga je poškodoval orkan Beulah leta 1967. V neposredni bližini se nahaja koralni greben, ki bo navdušil vse ljubitelje snorkljanja in potapljanja. Čez dan lahko uživate na plaži in si privoščite masažo ali pa se odpravite na adrenalinske dejavnosti, kot so zipline, vožnja s štirikolesniki ali jahnaje konjev. V tej mali vasici boste našli tudi odlične restavracije. Za zajtrk priporočava El Nicho in Mangata, kjer boste uživali ob sveže stisnjenih sokovih, sadju, domačih namazih, jajčkih ali veganskih dobrotah, ki so preverjeno odlične in cenovno dostopne. Zvečer se odpravite na šetnjo po mestecu ali v lokal z živo glasbo. Obljubiva, da boste uživali ;).









Bacalar
Bacalar je majhno mestece v mehiški zvezni državi Quintana Roo. Nahaja se na obali Lagune Bacalar, znane tudi kot jezero sedmih barv. Po dolgi vožnji sva prispela v čudovit Eco hotel, kjer naju je pričakal zelo poseben ambient in odlična hrana v bližnji restavraciji. Ker je ta hotel zelo zaseden sva lahko ostala samo dva dni. Ampak je bilo več kot dovolj, da sva odšla na izlet z ladjico po laguni in raziskala mestece.












Izlet z ladjico sva si rezervirala en dan prej, cena je bila 12€/osebo za 2h. Laguna je res čudovita in preliv modre barve v sedem različnih odtenkov je nekaj, kar ne smete zamuditi. Voda je kristalno čista, na dnu pa je mešanica bele gline in mivke. Na trenutke sva imela občutek, da sva na Maldivih ;). Z ladjico te peljejo tudi do najglobje cenote v laguni, za katero ni točnega podatka kako globoka je. Zaradi temperaturnih sprememb in težke dostopnosti so uspeli priti le do 300 metrov. Tukaj je voda temno modra, skoraj črna in plavanje na tem predelu je prepovedano. Naslednja cenota je bila Cenota Cocalitos, kjer je nahajališče stromatolitov – gre za mikrobne grebene, ki nastanejo zaradi delovanja cianobakterij (ali modro-zelenih alg), ki so sposobne proizvodnje kisika.
Stromatoliti so fosilni dokazi najstarješih organizmov na planetu in jih najdemo le v nekaterih delih sveta. Da se bo dan zaključil v stilu priporočava sveži mango na palčki, katere prevažajo okoli v “karjoli” in ležanje v viseči mreži na vodi katerih tukaj ne manjka.

Tulum
Je eden bolj popularnih obalnih letovišč v Mehiki. Dolge peščene plaže, posute s klubi na plaži, luksuzna prenočišča, zasoljene cene na vsakem koraku – to je Tulum. Tukaj pozabite na tisto pravo Mehiko. Ko čez dan prideš v center, lahko opazuješ urejene lokale na plaži v stilu džungle, trgovinice s spominki,… Plaže niso bile ravno sanjske, ker so bile zasute s kupi smrdljive morske trave (letos jih je cvetenje morja presenetilo mesec prej). Lastnica hotela nama je povedala, da zelo težko dobijo ljudi, da bi to sproti čistili, zato tudi ves čas smrdi na plažah. V kolikor se zvečer odločite za žur, predlagava da se v mesto odpeljete s taxijem ali kolesom, drugače boste za iskanje parkirnega mesta in plačilo le tega pridobili kar nekaj sivih las ;).






V Tulumu so se v zadnjih letih zelo naselili karteli, zato previdnost ni odveč. Moram priznati, da sva se prvič na potovanju počutila malce neprijetno in, če bi izbrala še enkrat se zelo verjetno za Tulum ne bi odločila nikoli več. Ko sva v Puerto Morelosu spoznala američana, ki hodi v Mehiko že 20 let, nama je namignil, da naju Tulum glede na vse ostalo kar sva imela v planu videti zelo verjetno ne bo navdušil. Posebno zato, ker je to res mesto žurk, drog in alkohola.
No ni bilo ravno popolno razočaranje, ko sva bivala v Tulumu. Hotel sva imela izven centra pri najbolj prijaznih ljudeh kar sva jih spoznala. Največja atrakcija je bila seveda hišna mačka Miša, ki je vsak večer prišla na obisk in včasih ji je celo uspelo, da je prespala pri kateremu od gostov.



Odšla sva tudi na ogled ruševin Tuluma Playa Ruinas in z doplačilom te je na koncu čakalo še snorklanje. To je bilo doživetje in pol. Z malim čolničkom sta nas mlada fanta odpeljala do koralnega grebena. Med potjo smo opazili, da eden vozi, drugi popolnoma brez panike s plastično posodo prazni vodo, ki se je nabirala v čolnu. Poleg tega je začelo še deževati. Še dobro, da smo dobili rešilne jopiče. Ampak se je splačalo, ker smo videli velike želve, skate, ribe, mečarico,…



V kolikor vam dopušča čas, si pojdite ogledati arheološke ostanke v mirnejšem okolju sredi džungle – Muyil. Karta ni bila draga in tudi turistov je bilo zelo malo. Lepa pot vas bo vodila do ruševin, ki so globoko v notranjosti džungle in na koncu poti je tudi laguna kjer vas lahko s čolni odpeljejo po njej. Lahko vidite opice, vendar midva nisva imela te sreče.

Valladolid
To pisano mestece je eno izmed najbolj varnih in pristnih mest na Yucatanu. Tu boste doživeli tisto pravo Mehiko, ki je v Cancunu in Tulumu ne boste videli nikoli. Obvezen postanek so cenote – jame z vodo v katerih se lahko kopaš. Na Yucatanu je okoli 6000 cenot in ravno najlepše in najbolj priljubljene se nahajajo v okolici Valladolida. V centru mesteca Calle de los Frailes,ki je znana kot najlepša ulica v Valladolidu. Nahaja se nekaj ulic od slikovitega Parque Principal (glavni park). Tukaj boste našli tudi ikonično cerkev Iglesia de San Servacio, pa tudi številne trgovine, kavarne, restavracije in celo muzej čokolade Choco Story Valladolid! Priporočava tudi obisk tržnice, kjer boste lahko izbirali med različnimi “restavracijami”. Da ne bo pomote, to niso restavracije, kot smo jih vajeni mi, ampak tiste prave mehiške. Na sredini trga so mize, ki so ponavadi zelo zasedene z domačini, ki pridejo jest. Midva sva šla 2x in obakrat sva izbrala drugo. Priporočava znanje španščine, ker drugače se na tvojem krožniku lahko znajde tudi kaj “preveč pristno mehiškega”, ki ti malo težje tekne.



Za vse ljubitelje veganske in vegetarijanske hrane priporočava obisk restavracije Café del Profesor Pitágoras, kjer vas bo navdušila hrana in ambient.

Chichen Itza
Če je na vaši wish listi obisk najbolj slavne piramide v Mehiki – Chichen Itza, potem je iz Valladolida to najboljši enodnevni izlet. Res priporočava, da se odpravite na pot zelo zgodaj, da boste tam med prvimi, najboljši prihod je ob 8h. Drugače boste stali v vrsti za vstopnico zelo dolgo, ker to je ena najbolj obiskanih znamenitosti v Mehiki. Okoli 10h ure je bilo že toliko ljudi, da nisva uspela narediti niti ene fotografije brez kupice ljudi v ozadju. Opozarjava, da je to ena dražjih vstopnic za ogled majevskih ruševin (mislim, da je bila cena okoli 60€ / osebo). Obisk celotnega parka traja 2-3h, potem pa postane peklensko vroče in se odpraviš v bljižnjo cenoto malce ohladit.



Holbox
Lahko rečeva, da je bila ena boljših odločitev, da obiščeva otok Holbox (beri Olboš). Lepota Holboxa je v preprostosti, naravi in počasnem ritmu, v katerem obstaja. Umetnost, sreča in občutka umirjenosti je povsod na pretek. Ko ste tukaj si ne morete kaj, da se ne bi upočasnili in uživali. To je osvežujoča destinacija brez gneče, stresa in obsodb. Celoten otok je obdan z mivko (pozabite na asfaltne ceste) in z barvami, da ves čas misliš da si se znašel v Photoshopu.

Na otok vozi turistična ladja iz mesta Chiquila (cca 3h vožnje oddaljen od Cancuna). Parkirnina za avtomobil na varovanem parkirišču vas bo za dva dni stala manj, kot dve uri v Tulumu. Na otok vozijo praktično od jutra do mraka, na vsake pol ure. Enkrat en prevoznik, drugič drug. Sam Holbox je naravni rezervat. V poznem poletnem času lahko tukaj tudi plavate s kitovci (Whale sharks) ali pa se prepustite nočni Bioluminescenci (plankton, ki se ponoči sveti). Samo preverite, kdaj to poteka, da ne boste naivno plačevali za izlete, kjer na koncu ne boste kaj veliko videli.








Tudi tukaj ne pozabite na najem golf-avtočka. Z njim boste lahko premagovali praktično vse razdalje na otoku in ob tem neskončno uživali. Smeh je zagotovljen, čeprav so cene pošteno zasoljene. Za najem avtočka bodite zgodnji, kajti hitro jih zmanjka.
Cancun
Za Cancun priznava, da ga nisva raziskovala, ker ni bil na najinem seznamu. Za zadnji dan v Mehiki sva si v bližini letališča najela eno hudo haciendo, kjer sva imela vse kar sva potrebovala pred odhodom domov. Bazen, visečo mrežo, mir, odlično hrano in pijačo in nadvse prijazne lastnike.
Oddaj komentar